Sık Sorulan Sorular


Domain

Domain ile ilgili hangi işlemler online yapılır?
Kredi kartı ile ödeme yaptıysanız domaininiz anında kaydedilmiş olur. Name server değişiklikleri, whois değişiklikleri, name server oluşturma, transfer başlatma işlemleri online olarak anında gerçekleşmektedir. (TR ve DE uzantılı alımlar mesai saatlerinde gerçekleştirilir)

Satın aldığım domain ne zaman aktif olur?
Kredi kartı ile yapılan alımlarda işlemler online gerçekleşir. Ancak domainin çalışır hale gelmesi bir saati bulabilir. (TR ve DE uzantılı alımlar mesai saatlerinde gerçekleştirilir)

Satın alma işlemi hatasız bir şekilde gerçekleşirse başkası bu domaini alabilir mi?
Hayır. İşlemler online yapıldığı için kredi kartı ile ödeme yaptıysanız alanadı uluslararası alanda sizin adınıza kaydedilmiş demektir.

ns1.mydomain.com gibi name server oluşturmak istiyorum ne yapabilirim?
Bu işlemi kontrol panelden yapabilirsiniz. Ve işlem anında gerçekleşir.

Host

Aldığım hosting paketini ne zaman kullanabilirim?
Host için kredi kartı ile ödeme yaptıysanız tüm işlemler anında gerçekleşir. Alanadı yönlendirmesi yapıldıysa web siteniz anında çalışmaya başlayacaktır.

Hizmet aldığım sunucuların özellikleri nedir?
Tüm host sunucular HP veya IBM sunuculardır, Intel xeon işlemciler içerir. tüm sunucularda en az 2GB hafıza yer almaktadır.

Hosting hizmetleri için name serverlarınız nelerdir
ns11.trdns.com ns12.trdns.com şeklinde güncellemeniz yeterli olacaktır.

Data Center

Data Center altyapınız nasıl?
İzmir de 500 sunucu kapasiteli Data centerımız vardır. Türk Telekom omurgasına 1gbps bağlantımız mevcuttur. 1 aktif 2 yedek fiber optik hat vardır. Tüm sistem jeneratör ve ups arkasındadır. Tüm sistem firewall korumasındadır.

Emailler

E-maillerimi web tabanlı olarak kullanabilir miyim?
Evet, Outlook, Outlook Express yada benzeri e-mail programları dışında, WEB üzerinden email işlemleriniz için kullanabileceğiniz bir panelimiz bulunmaktadır. Windows tabanlı hosting hesaplarınız için http://mail.alanadiniz.com adresinden; Linux tabanlı hosting hesaplarınız için http://webmail.alanadiniz.com adresinden söz konusu panele ulaşabilirsiniz.

Virüslü mail gönderdiğim seklinde uyarı alıyorum
e-mail yolu ile yayılan virüsler bir bilgisayara bulaştıklarında ilk yaptıkları işlerden biri, virüslü mailleri başka kişilere, bulaştiği bilgisayar üzerinden göndermektir. Göndereceği kişileri de kullanılan mail programının adres defterinden seçmektedir. Gönderen adres olarak da bulaştığı bilgisayardaki email adresini değil, yine adres defterindeki rastgele bir kullanıcıyı seçmektedir. Böylece bilgisayarına virus bulaşan kişiye herhangi bir hata mesajı ulaşmadığı için durumdan haberdar olmasını engellemiş oluyor. Sizin bu noktada karşılaştığınız durumda adres defterinde yer aldığınız birinin bilgisayarının virus nedeniyle sizin email adresinizi kullanarak adres defterindeki diğer kişilere virüslü email göndermesidir.

Outlook Express Kurulumu
http://www.niobeweb.net/destek/mail

Bayi Paketleri

Bayi paketleri nasıl kullanılır?
Birden fazla domaine sahipseniz yada hosting satışı yapmak istiyorsaniz bayi paketlerimizi tercih edebilirsiniz. Örnek olarak 10 Domain içeren paket almanız durumunda birbirinden ayrı 10 hosting hesabı açabilirsiniz. Her hesap için ayrı FTP ve EMail hesapları açabilirsiniz. Bu paket ile gelen 350 MB alanı domainler arasında dilediğiniz şekilde paylaştırabilirsiniz.

Müşteri Kontrol Paneli

Hosting şifrelerimi unuttum, tekrar kayıtlı email adresime gönderilmesini istiyorum. Nasıl yapabilirim?
Hosting şifre bilgilerinizi kayıtlı email adresinize göndermek için, Hostinglerim sayfasında, seçenekler altındaki "Hosting bilgilerimi gönder" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hosting hizmetim için yeni email kullanıcısı açmak, silmek ya da şifresini değişitrmek istiyorum. Hosting mail işlemlerimi nasıl yönetebilirim?
Hosting için mail işlemlerinizi, Hostinglerim sayfasında, "Seçenekler" altındaki "Mail işlemleri" seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz. Kullanıcı ekleyebilir, silebilir, şifresini değiştirebilirsiniz.

Kontrol paneli şifremi değiştirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
Müşteri kontrol panelinizde "Müşteri bilgilerim" ya da "Bilgilerim" sayfası içindeki seçenekler arasında "Kontrol Panel Şifrem" seçeneği ile mevcut kontrol panel kullanıcınıza ait şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kontrol panel kullanıcı adımı (email adresimi) nasıl değiştirebilirim?
Müşteri kontrol panelinizde "Müşteri bilgilerim" ya da "Bilgilerim" sayfası içindeki seçenekler arasında "Kontrol Panel kullanıcı adımı (email) değiştirmek istiyorum" seçeneği ile mevcut kontrol panel kullanıcınızın adını yani email adresinizi değiştirebilirsiniz.

Sahip olduğum alan adı ya da hosting hizmetimi başka bir müşterinize aktarmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Müşteri kontrol panelinizde "Hizmet transferi" sayfasından size ait bir alan adı ya da hostingi başka bir müşterimize aktarabilirsiniz. Kayıtlı email adresinize sistem tarafından gönderilecek olan onay emailini yanıtlamanız durumunda aktarım gerçekleştirilecektir.

"Cari işlemler" sayfasında "Hizmet alımı" kayıtlarının içerdiği sipariş ürünlerini göremiyorum.
"Cari işlemler" sayfasındaki kayıtlarda "Hizmet alımı" linkinin üzerine tıklatığınızda, ilgili sipariş içeriği gösterilecektir.

Linux hosting ve bayilerim için Plesk kontrol paneline müşteri panelimden otomatik login olabilir miyim?
Linux hosting ve bayilerinizin Plesk kontrol panellerine, müşteri panelinizde hostinglerim/bayilerim sayfasında ilgili hizmetin "İşlemler" menüsünden "Kontrol paneli aç" seçeneği ile login olabilirsiniz.

Email konusunda yaralanabileceğimiz destek amaçlı hazırlanmış videolarınız var mıdır?
Email konusunudaki destek videolarımızı http://destek.niobeweb.net/mail/ linkinden izleyebilirsiniz.

VDS

VDS nedir?
VDS (Virtual Dedicated Server), sunucunun kullanım tasarrufunun tamamının kullanıcıya ait olduğu bir özel sanal sunucu hizmetidir. Sunucuların her birinin üzerinde, kendine ait donanım bileşenleri ayrı olarak yer almaktadır. Üzerinde birbirinden bağımsız işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır.

Alan adı

Alan adı ve domain farklı şeyler midir?
"Alan adı" ve "Domain" aynı şeyi ifade etmek için kullanılır. Niobeweb.net websitesinden alan adı satın alım ve transfer işlemleri yapılabilmektedir. Tüm alan adı işlemleriniz için soldaki domain menümüzden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VPS

VPS nedir?
Niobeweb VPS (Virtual Private Server) hizmeti vermemektedir. Bunun yerine VDS hizmetimizi inceleyiniz.